В Україні 2011 рік обіцяє бути соціально напруженим, оскільки уряд запланував низку непопулярних реформ. Досвідом проведення демократичних перетворень в країні польські експерти готові поділитися з українцями.
Говорити з людьми про необхідність проведення реформ потрібно зранку, в обід та ввечері. Саме через непоінформованість українці так гостро сприймають всі запропоновані урядом кроки з перетворень в країні, вважає польський політик, директор аналітично-дорадчого центру Блакитної стрічки ПРООН/ ЄС Марчін Свенчіцкі. «Для того, що провести демократичні реформи, людям потрібно пояснювати, пояснювати і пояснювати. Тому що тут багато непорозумінь. Наприклад, пенсійної реформи в Україні бояться нинішні пенсіонери, хоча це абсурд, адже саме завдяки цій реформі їхні пенсії збережуться. Про це ніхто чомусь не говорить. Потрібно аналізувати і залучати експертів, які зможуть пояснити це людям», - каже Свенчіцкі. Він вважає, що нинішня влада рішуче налаштована провести реформи в Україні, втім для цього потрібні змістовні закони і створення нових інституцій, які б відповідали за проведення цих реформ.
Українцям «потрібен шок»
Польський бізнесмен, голова представництва компанії "Астеллас Фарма Юроп Б. В." Кшиштоф Седлєцкі вважає, що Україна потребує соціального та економічного прориву. Втім шанс швидко і безболісно провести такі реформи Україна втратила після «помаранчевої революції», коли люди були на емоційному підйомі і могли сприйняти будь-які важкі перетворення.
Саме такий шлях пройшла Польща наприкінці 1980–х років. Кшиштоф Седлєцкі переконаний, аби запрацювала українська економіка реформи мають бути «шоковою терапією», на кшталт «Плану Бальцеровича», який був реалізований у Польщі, коли країна з планової економіки переходила на ринкову. Тоді були скасовані регуляторні заходи, ціновий контроль та субсидування промисловості, що знаходилася в держвласності. «Це боляче, як на прийомі у стоматолога: або довго мучити зуб, або швидко. Я думаю для України краще швидко все провести аби був потім спокій, а не довго мучити людей. Це потрібно Україні, щоб дотягнути до Євросоюзу, де вона заслуговує бути», - сказав Deutsche Welle польський бізнесмен.
|